Česko musí spolu se zbytkem Evropy masivně investovat do distribučních sítí elektřiny
Společenské změny mění evropský energetický systém poměrně velkou rychlostí. Do roku 2050 bude elektřina tvořit 60 % konečné spotřeby energie ve srovnání s dnešními 23 %, kapacita obnovitelných zdrojů se od roku 2020 zvýší šestinásobně, přičemž 70 % výroby a skladování energie z obnovitelných zdrojů bude připojeno na distribuční úrovni. Požadavky na připojení rostou rychleji než modernizace sítě a budou i nadále růst s postupující elektrifikací sektorů konečného použití. Aby se zmírnila zátěž a umožnila transformace energetiky, měly by roční investice do nové a modernizované infrastruktury a digitalizace v letech 2025 až 2050 dosáhnout 67 miliard EUR, což je přibližně 0,4 % HDP EU.
Zajistit podmínky
"Pro úspěšnou transformaci energetiky potřebuje EU obrovské množství dodatečné kapacity sítě. Objem investic pro provozovatele distribučních soustav se musí zdvojnásobit. I když to bude vyžadovat výrazný náběh, náklady na neinvestování jsou ještě vyšší. Abychom uspěli, potřebujeme atraktivní výnosy pro investory, aby je mohli financovat, technologii a rychlou elektrifikaci pro správu distribučních poplatků," říká prezident a generální ředitel společnosti E.ON Leonhard Birnbaum.
"Moderní distribuční sítě jsou nezbytné pro přechod na bezemisní energetiku v celé Evropě, včetně Česka. K vybudování a modernizace sítě potřebujeme jasný právní rámec a předvídatelné investiční prostředí. Je klíčové si uvědomit, že nedostatek investic do sítě vede v dlouhodobém horizontu k vyšším nákladům v celém energetickém sektoru," říká Claudia Viohl, generální ředitelka skupiny E.ON v České republice.
"Evropský energetický sektor se nachází uprostřed největší transformace za poslední desetiletí. Evropa vyčleňuje značné prostředky na investice a dekarbonizaci elektráren a energetických zdrojů, jakož i na opatření na podporu aktivních spotřebitelů. Potřeba investic do energetických sítí však byla mírně opomíjena a právě moderní digitalizované energetické sítě jsou potřebné pro připojení a spolehlivé fungování celé dekarbonizované energetické soustavy. Měli bychom se proto zaměřit na vytváření prostředí pro stimulaci investor," uvedl Pavel Cyrani, člen představenstva ČEZ.
"V předchozích letech jsme zvýšili investice do distribučních sítí a jejich další navýšení je stále nutné. Prioritou je spolehlivý a bezpečný provoz elektrizační soustavy, který vede k mnoha dalším výhodám v rámci širší ekonomiky. Bez moderní energetické infrastruktury je úspěšná elektrifikace české ekonomiky nemyslitelná," uvedl," říká Marian Rusko, předseda Rady ČSRES a generální ředitel EG. D, člena skupiny E.ON.
Možné hrozby
Nově vznikající perspektivní gridové strategie, jako jsou předvídatelné investice, optimální správa aktiv a flexibilita vstřícná k síti, by mohly při správném provádění snížit toto číslo na 55 miliard EUR ročně. Stávající technologie mohou navíc tuto částku dále snížit optimalizací sítě a usnadněním integrace obnovitelných zdrojů energie. Patří mezi ně například dynamické jmenovité vedení, transformátory přepínače odboček při zátěži a vysokoteplotní vodiče s nízkým průhybem, jak je uvedeno ve zprávě společnosti Eurelectric o technologiích podporujících sítě pro rychlost. Pokud by se těchto investic nedosáhlo, ohrozilo by to 74 % potenciálních připojení v klíčových dekarbonizačních technologiích, jako jsou elektrická vozidla (EV), tepelná čerpadla a obnovitelné zdroje energie.
Eurelectric vyzývá všechny české zúčastněné strany v energetice, aby umožnily nezbytné investice do sítí a uvolnily tak společenské přínosy programu Grids for Speed.
Zdroj: energie21.cz, 29. 11. 2024, Eva Vítková